Rehabilitacja ręki – kiedy będzie konieczna?
Zdrowie jest jedną z najważniejszych wartości w życiu praktycznie każdego człowieka. Kiedy tracimy zdrowie i sprawność, nasza codzienność mocno się zmienia. Warto pamiętać jednak o tym, że wsparcie lekarzy i specjalistów z zakresu rehabilitacji może pomóc w powrocie do sprawności i odzyskaniu swojego życia. Rehabilitacja ręki pomoże osobom mającym problemy ze sprawnością dłoni, co może być związane być z wypadkiem lub chorobą. Poniżej więcej na ten temat.
Kiedy potrzebna będzie rehabilitacja ręki?
Rehabilitacja ręki potrzebna będzie osobom, które z różnych powodów, na przykład po wypadku, chorobie, urazie czy infekcji, straciły zdolność poruszania rękami i wykonywania precyzyjnych ruchów, które potrzebne są do normalnego funkcjonowania w życiu czy w pracy. Dzieje się tak w różnych przypadkach. Czasami dochodzi do sytuacji losowych, innym razem choroba podstępnie rozwija się przez miesiące czy lata, wcześniej nie dając konkretnych objawów. Mowa tutaj na przykład o dosyć często występującym problemie zdrowotnym, jakim jest zespół cieśni nadgarstka. To właśnie w takiej sytuacji może być potrzebna rehabilitacja ręki, która wesprze normalne funkcjonowanie i powrót do zdrowia, ale też pomoże uśmierzyć ból i dyskomfort. Z rehabilitacji ręki często korzystają osoby, które prowadzą aktywny tryb życia i uprawiają różne sporty. Przykładowo sztuki walki, tenis, boks oraz wiele innych to sporty urazowe, które mogą łączyć się z wypadkami. W takiej sytuacji, po zakończeniu okresu leczenia, rehabilitacja pomaga w powróceniu do sprawności, zminimalizowaniu dyskomfortu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że rehabilitacja ręki jest bardzo skomplikowana i czasochłonna, co związane jest między innymi z anatomiczną budową tej części ciała człowieka.
Ile trwa rehabilitacja ręki?
Rehabilitacja ręki może trwać dłużej lub krócej. Wszystko zależy tak naprawdę od stanu pacjenta i tego, co skłoniło go do pójścia do fizjoterapeuty lub rehabilitanta i rozpoczęcia pracy. Ważna będzie również samodyscyplina i nastawienie pacjenta na wykonywanie ćwiczeń w domu, które zostaną zalecone przez specjalistów. Intensywność ćwiczeń oraz długość rehabilitacji bywa uzależniona między innymi od tego, do jakiego urazu doszło. Oczywiście na rehabilitację ręki często muszą zapisywać się nie tylko sportowcy czy osoby wykonujące prace fizyczne, podczas których doszło do poważnego uszkodzenia czy wypadku w pracy. Może wydawać się zabawne, ale nawet osoby piszące bardzo dużo odręcznie, które wykonują tego typu prace, również mogą mieć problemy i wymagać ćwiczeń i wsparcia ze strony specjalisty. Dodatkowo w przypadku współczesnych ludzi, czynnikiem wyzwalającym różnego rodzaju bóle i napięcia w tej części ciała jest nadmierne korzystanie z telefonów oraz tabletów. Często łączy się to z dyskomfortem już u młodych osób, które przykładowo cały czas trzymają w dłoni telefon, który służy im do komunikacji, rozrywki, ale czasami też pracy. Stąd też kliniki oferujące rehabilitację rąk są teraz tak przeciążone pacjentami, którzy poszukują profesjonalnej pomocy. Okazuje się bowiem, że rehabilitacja ręki może być wskazana nie tylko po urazach i wypadkach, ale również ze względu na nadmiarowe użytkowanie telefonu.