Co pić gdy się odchudzasz?

 

Bycie na diecie jest wyjątkowym dla organizmu czasem, bowiem najczęściej wiąże się to ze zmianą nawyków żywieniowych. Ponadto niektóre diety skupiają się przede wszystkim na osiągnięciu spektakularnych wyników, nie bacząc na konsekwencje zdrowotne. Ważne jest zatem zwracanie szczególnej uwagi na to, co się pije w procesie odchudzania.

Jak ważne jest picie wody podczas odchudzania?

Regularne picie wody jest niezwykle ważne – to wie każdy. Wiele osób zdaje sobie sprawę, że jest to napój bez którego nie jesteśmy w stanie przetrwać, jednak tylko garstka z nas wie, jaki właściwie wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu ma przyjmowanie odpowiedniej ilości wody.

Myśląc o odwonieniu często wydaje się nam, że są to skrajne przypadki osób, zazwyczaj żyjących w dalekich krainach, gdzie dostęp do wody jest znacznie ograniczony. Niestety w rzeczywistości większość z nas na co dzień nie dostarcza odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Dla kobiet jest 2,5 l, a dla mężczyzn 3 litry.

Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów jest szczególnie ważne, gdy dana osoba jest na diecie. To okres, w którym może nie być dostarczona odpowiednia dawka witamin, mikro i makroelementów, a przy tym wszystkim indeks kaloryczny jest znacznie obniżony. Organizm może być w konsekwencji nieco zmęczony, dlatego ważne jest spożywanie dużej ilości wody.

Czytaj także  Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem kobiet

Czysta, niegazowana woda to bogactwo elektrolitów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Jak wiadomo, ciało składa się w większości z wody – występuje ona nawet w mięśniach, które często podczas procesu odchudzania są wystawione na większy wysiłek fizyczny.

Ponadto odpowiedni poziom wody w organizmie jest odpowiedzialny na spalanie kalorii. Niedostarczenie odpowiedniej jej dawki może skutkować spadkiem tempa spoczynkowej przemiany materii.

Jakie herbaty pić podczas odchudzania?

Picie herbaty podczas diety jest dobrym pomysłem, warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Najważniejszą z nich jest oczywiście całkowity zakaz słodzenia naparu. Nie jest wskazane nie tylko wrzucanie kostek cukru, ale nawet sięganie po słodziki czy miód. Ma to szczególne znaczenie, gdy osoba będąca na diecie ma wyznaczoną wartość kaloryczną, którą musi przyjąć w ciągu dnia. Ponadto wiele osób zapomina, że sama herbata również posiada określoną ilość kalorii, dlatego jej nieograniczone spożycie nie jest wskazane.

Sweet tea and gingerbread cookies for Christmas

Warto wybierać herbaty czerwone, które wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej, przyspieszają metabolizm, jak również hamują wchłanianie tłuszczu przyjętego w pokarmie. Wiele osób wybiera herbatę zieloną uważając, że jest ona najlepszym wyborem podczas diety. Oczywiście wspomaga ona wszystkie wcześniej wymienione procesy, jednak ma ona bardziej działanie oczyszczające. Warto jednak wypić ją chociaż raz w ciągu dnia.

Czy napoje izotoniczne są odpowiednie podczas odchudzania?

Napój izotoniczny wielu osobom kojarzy się jako magiczny specyfik, który ma niewiele wspólnego ze zdrowym trybem życia. W rzeczywistości jest to w głównej mierze woda, która zawiera dodatkowo sód, potas, magnez czy wapń. Składniki te są nie tylko odpowiedzialne za lepsze wchłanianie się samej wody, ale przede wszystkim wspomagają pracę układu mięśniowego oraz odpowiedzialne są za szybszą regenerację. Z tego względu napoje izotoniczne są polecane szczególnie osobom, które oprócz stosowania diety w procesie chudnięcia, decydują się również na wysiłek fizyczny.

Czytaj także  6 powodów, dla których warto zdecydować się na catering dietetyczny

Napoje izotoniczne powinny być spożywane wyłącznie podczas ćwiczeń – nie zaleca się ich spożywanie przed wysiłkiem fizycznym.

Możliwe jest samodzielne wykonanie takiego napoju. Wystarczy woda, sól kuchenna oraz sok wyciśnięty z jakiegoś cytrusa, np. cytryny. Można również dodać glukozę lub fruktozę.

Czy picie świeżo wyciskanych soków jest właściwe podczas odchudzania?

Warto jest pić świeżo wyciskane soki, ponieważ zawierają one niski bilans kaloryczny. Dzięki temu nawet ich większe ilości nie odbiją się negatywnie na diecie, a co więcej, warto jest zastępować niektóre posiłki, takimi właśnie sokami – mowa tu głównie o śniadaniach oraz kolacjach.

Soki tego typu w dużej mierze przyśpieszają metabolizm, spalanie tłuszczu, jak również są odpowiedzialne za usuwanie toksyn z organizmu. Mogą również przyczynić się do usunięcia dolegliwości jakimi są nieprzyjemne zaparcia.

Jak widać możliwości do spożywania napojów podczas diety jest naprawdę wiele. Warto zatem wybrać coś dla siebie i poprzez nawodnienie organizmu wspomagać procesy chudnięcia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *