Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem kobiet

Nietrzymanie moczu to problem dotykający wielu kobiet. Analizy pokazują, że zmagają się z nim zarówno młode kobiety (często po porodach), a także panie po menopauzie. W przypadku kobiet do 39 roku życia jest to o problem dotykający co ósmą kobietę, u starszych pań może dotykać nawet co drugiej kobiety. Jakie są przyczyny tej choroby oraz w jaki sposób się ją leczy? W tym artykule omawiamy najważniejsze kwestie związane z nietrzymaniem moczu.

Jakie są przyczyny i rodzaje nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu to choroba niezwykle wstydliwa i mimo, że dotyka również mężczyzn, często nazywana jest także chorobą kobiecą, bo to w większości właśnie panie cierpią na tę przypadłość. Najczęściej można się spotkać z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Objawia się ono tym, że nie można utrzymać moczu, często nawet przy niewielkim wysiłku np. podczas kichania czy kaszlu. Przy tym schorzeniu można gubić różne porcje moczu. Często tej chorobie towarzyszy nadwaga. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może pojawić się także w czasie menopauzy, przy schorzeniach związanych z silnym, przewlekłym kaszlem, a także przy chorobach neurologicznych. Choroba jest także często powikłaniem po ciąży i porodzie, szczególnie jeśli dziecko miało dużą masę urodzeniową, poród zakończył się zabiegiem lub obniżyły się narządy rodne. Przyczyną może być także ciężka praca fizyczna oraz palenie papierosów.

Czytaj także  Endermomasaż – dla kogo i kiedy warto stosować?

Kolejnym rodzajem tej choroby jest naglące nietrzymanie moczu. Jest wynikiem silnego parcia na cewkę oraz pęcherz. Parcie jest tak silne, że nie można nad nim zapanować. Konsekwencją tego jest wyciek moczu – może to być kilka kropel, a nawet całkowite opróżnienie pęcherza. Przyczyną często jest wrażliwy pęcherz, mogą też przyczyniać się do takiego nietrzymania moczu częste infekcje. Taki rodzaj nietrzymania moczu towarzyszy często cukrzycy, chorobie Parkinsona i Alzheimera.

Wyróżnia się jeszcze nietrzymanie moczu z przepełnienia. Objawia się kroplową utratą moczu, której przyczyną jest przepełnienie pęcherza moczowego oraz rozciągnięcie jego ścian.

Niekiedy może też pojawić się czasowe nietrzymanie moczu, które jest wynikiem np. przyjmowania leków moczopędnych.

Czy laserowe leczenie nietrzymania moczu to skuteczna metoda?

Laserowe leczenie nietrzymania moczu to alternatywa dla tradycyjnych operacji wszczepiania sensora lub operacji brzusznych. Zabieg taki przeprowadzany jest zazwyczaj jednorazowo, poprzedzony jest konsultacją ze specjalistami. Zabieg pozwala poprawić napięcie mięśni odpowiednich za podtrzymywanie pęcherza. Tkanki stają się jędrniejsze i bardziej elastyczne. Zabieg sprawdza się szczególnie przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu, gdzie za dolegliwość odpowiedzialne są właśnie osłabione mięśnie. Dodatkowo by wzmocnić efekty zabiegu warto ćwiczyć mięśnie Kegla.

Co istotne dla wielu pacjentek, zabieg jest bezbolesny i wykonuje się go bez znieczulenia. Cały zabieg trwa około 30 minut. W czasie zabiegu przywracana jest sprężystość mięśni dna macicy i ścian pochwy. Stymulowane jest także namnażanie włókien kolagenowych. Z uwagi na to, że zabieg jest nieinwazyjny kobieta może od razu wrócić do swoich codziennych czynności. Należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia przesięku surowiczego w kilka dni po zabiegu.

Czytaj także  Rower w objęciach elektryki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *