Opryszczka – przyczyny i leczenie opryszczki

Nieprzyjemne swędzenie, pękające ranki,  dyskomfort oraz nieestetyczny wygląd ust. Tak w skrócie można scharakteryzować wykwity skórne wywołane przez wirusy z rodziny herpes. Jakie są przyczyny tych nieprzyjemnych dolegliwości? Jak można skutecznie leczyć opryszczkę?

Przyczyny opryszczki

 Wirus opryszczki należy do wirusów z rodziny herpes, odpowiedzialnych za różne dolegliwości zdrowotne. Bolesne pęcherzyki wypełnione płynem, które niejednokrotnie pękają powodując dyskomfort oraz ból, mogą pozostawić owrzodzenia oraz nadżerki. Wirus opryszczki to herpes simplex virus 1, w skrócie HSV 1. Naukowcy ustalili, że do zakażenia wirusem dochodzi już w wieku niemowlęcym i może być utajniony przez długi czas w komórkach nerwowych. Badania wykazują, że do uaktywnienia się wirusa i wywołania widocznych pęcherzyków, mogą przyczynić się następujące czynniki:

  • stres i przemęczenie,
  • zabiegi stomatologiczne i chirurgiczne,
  • urazy,
  • gorączka spowodowana infekcją,
  • miesiączka,
  • długie opalanie.

 Warto wiedzieć, że zakażona osoba jest nosicielem wirusa z rodziny herpes do końca życia, a wykwity skórne pojawiają się z różną częstotliwością, w zależności od czynników wpływających na wystąpienie nieprzyjemnych objawów.

Sposoby leczenia opryszczki

 Najpowszechniejszą metodą leczenia opryszczki jest stosowanie maści, kremów oraz doustnych środków antywirusowych. Odpowiednio dobrane, najlepiej przepisane przez lekarza środki, w krótkim czasie poradzą sobie z bolesnymi pęcherzykami. W leczenie opryszczki istotną rolą pełni czas: im szybciej zareagujemy na niepokojące objawy, tym szybciej pozbędziemy się szpecących i powodujących dyskomfort ranek na wargach. Kiedy tylko zaobserwujemy objawy takie jak:

  • swędzenie w okolicy ust,
  • pieczenie w okolicy ust,
  • przeczulica zakażonego miejsca
Czytaj także  Centrum leczenia otyłości. Wrocławska oferta bariatryczna

należy jak najszybciej zastosować preparat antywirusowy, który skutecznie i szybko pozwoli pozbyć się bolesnych i nieestetycznych objawów. Warto również zapytać lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa o leki, które likwidują wystąpienie objawów na dłuższy czas. Nadzieją dla zakażonych wirusem z rodziny herpes są badania naukowe, zmierzające do wynalezienia skutecznej szczepionki na wirusa HSV 1. Dla wielu osób borykających się z nieestetycznymi i bolesnymi rankami na ustach, oznaczałoby koniec przykrych niespodzianek. Wielu specjalistów zaleca również działania profilaktyczne, czyli unikanie czynników powodujących uaktywnienie się wirusa herpes. Warto unikać długiej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne, stresu, przeziębienia czy przemęczenia. Zdrowy tryb życia, a także regularne wzmacnianie naturalnej odporności organizmu, z pewnością przyczyni się do rzadszego występowania bolesnych objawów.

Warto zatem zadbać, o regularne posiłki, zbilansowaną dietę, odpowiednią ilość płynów, aktywność fizyczną oraz odpowiednią ilość snu. Dzięki stosowaniu działań profilaktycznych i leków przeciwirusowych można znacznie rzadziej zaobserwować bolesne i nieestetyczne  objawy na ustach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *