Słodycze spod poduszki
Skąd się wzięły Mikołajki?
Noc z piątego na szóstego grudnia to najbardziej niespokojna noc w roku. Tego dnia w wielu domach maluchy śpią czujnie, łypiąc spod kołdry jednym okiem, by złapać Mikołaja na gorącym uczynku. Mało który ma jednak tyle szczęścia. Zwykle Mikołaj zostawia prezent pod poduszką albo koło łóżka i znika. Zostawiając w kuchni tylko nadpitą szklankę mleka i okruchy po ciastkach.
Czekanie na Mikołaja to jeden z najprzyjemniejszych momentów w roku, szczególnie, gdy jest się dzieckiem. Zwykle do ostatnich chwili nie wiadomo czy tym razem rano będzie na nas czekać przewiązane kokardą pudło czy rózga. Choć zdarza się, że Mikołaj przyniesie jedno i drugie.
Od brązowego do czerwonego Mikołaja
Zwyczaj obdarowywania dzieci 6. grudnia sięga aż IX wieku! Święty Mikołaj był wielbiony w chrześcijaństwie jako cudotwórca. Uważano go też za patrona dzieci. W XII wieku we Francji z okazji święta Mikołaja zakonnice roznosiły po domach biednych rodzin prezenty i zostawiały je pod drzwiami. Aż trudno uwierzyć, że do XIX wieku dzień Świętego Mikołaja był na ziemiach polskich dniem wolnym od pracy.
Zbliżone do obecnych zwyczaje mikołajkowe są udokumentowane od XV wieku w źródłach polskich, czeskich, austriackich, holenderskich, belgijskich i niemieckich. Święty Mikołaj był w nich osobą przynoszącą prezenty z okazji własnego święta. Jego atrybutami były siwa broda, pastorał, mitra oraz długa, czerwona szata biskupia. Obdarowywał owocami, orzechami, ciastkami i cukierkami dobrze sprawujące się dzieciaki, zaś te niegrzeczne uderzał pastorałem.
Świętego Mikołaja z pyzatymi policzkami, czapką podobną do czapy krasnala zawdzięczamy jednemu z producentów gazowanych napoi. Stworzył on postać w 1931 roku i do dziś właśnie tak kojarzony jest Mikołaj. Według jednych z wcześniejszych wierzeń Mikołaj ubierał się na brązowo i mieszkał w jaskini. Dziś pewnie mieszkałby w sklepie ze słodyczami. Albo w warsztacie zabawek.
Co podarować na Mikołaja?
W Polsce przyjęło się, że Mikołajkowe prezenty są skromniejsze, a większymi obdarowujemy się pod choinkę. 6 grudnia słodycze spod poduszki to zwykle najpopularniejszy z podarunków. Często dla dzieci są to jeszcze drobne zabawki, książeczki, akcesoria np. czapki z wizerunkiem ulubionych postaci z bajek, małe zestawy klocków. Zestaw słodyczy to także idealny podarunek dla starszych domowników. 6. grudnia wiele firm obdarowuje słodkimi upominkami pracowników. Są to na przykład czekoladowe figurki albo czekoladowe bombki. Zaprzyjaźnionym kontrahentom i klientom przedsiębiorcy wysyłają słodycze na święta razem z życzeniami. W sklepie internetowym islodycze.pl znajdziesz wiele propozycji słodyczy idealnych na każdą okazję. Możesz wybrać jeden z gotowych zestawów albo samodzielnie skomponować paczkę z ulubionych słodyczy. Do wyboru masz ciastka, żelki, batony, orzechy i owoce w czekoladzie. Dzięki szerokiej ofercie znajdziesz słodki prezent dla każdego. Wybierz prezent opakowany w kosz, jeśli chcesz sprawić wrażenie, albo kup dla siebie duży zestaw ulubionych słodyczy np. wafli Grześki, bo w święta każdy zasługuje na coś dobrego!