Jak kupować wyciskarkę do świeżych soków?

Powszechnie wiadomo, że świeżo wyciśnięty sok z owoców lub warzyw dostarcza organizmowi wielu niezbędnych witamin, składników odżywczych i minerałów. Sok możemy uzyskać z bardzo wielu różnych surowców. Niektóre soki możemy wyciskać samodzielnie, bez użycia specjalistycznych urządzeń np. sok z cytryny czy pomarańczy. Jednakże, aby wycisnąć sok z owoców, które mają mniej soku jak np. jabłko lub banan, potrzeba użyć specjalnego urządzenia.

Jakie są zalety i wady wyciskarki do soków?

Największą zaletą wyciskarki do świeżych soków jest możliwość otrzymywania soku, który posiada wszystkie wartości odżywcze. Nie napowietrzają one soku, dzięki czemu nie ulega on utlenieniu i nie trzeba spożywać go tuż po wyciśnięciu. Możliwe jest wyciskanie soku nawet z najmniejszych i trudnych do wyciśnięcia owoców oraz ziół. Niektóre wyciskarki umożliwiają homogenizację owoców, czyli wytworzenie musu. Wyciskarka do świeżych owoców jest łatwa do czyszczenia, ponieważ mycia wymaga głównie pojemnik na miąższ.

Niestety największa wadą jaka cechują się wyciskarki do soków jest czasochłonność przygotowania soku. Są one urządzeniami wolnoobrotowymi, więc pracują wolniej. Wadą może być również wysoka cena, wyższej jakości wyciskarek do soków.

Czytaj także  Wyciskarki jedno i dwuślimakowe - która lepsza.

Co warto wiedzieć o wyciskarkach do świeżych soków?

Wyciskarki pozwalają na przetwarzanie bardzo szerokiego asortymentu owoców i warzyw  oraz ziół. Umożliwiają także uzyskanie bardziej zróżnicowanych kompozycji soków, w tym składników, za którymi nie przepadamy w swojej nieprzetworzonej formie. Soki uzyskane z wyciskarki do soków są gęste i z dużą ilością zawiesiny miąższu, dzięki czemu zawierają więcej cennych składników odżywczych.

Wyciskarki z powodzeniem mogą służyć także do innych celów, takich jak przygotowywanie sorbetów i domowych lodów, posiłków dla niemowlaków lub domowych makaronów. Większość wyciskarek do świeżych soków należy do urządzeń pracujących „na zimno”, a szybkość rotacyjna pracuje w większości urządzeniach w zakresie od 80 do 200 obrotów na minutę. Zaletą przetwarzania w małych prędkościach jest brak zapowietrzenia soku, a co za tym idzie, wzrost jego trwałości; mały poziom hałasu w porównaniu z sokowirówkami oraz mała zainstalowana moc silnika wynosząca zwykle od 150 do 400W.

Jakie cechy posiada wysokiej jakości wyciskarka?

Wysokiej jakości wyciskarka do świeżych owoców posiadają dwa rodzaje sita. Pierwsze, o większych „oczkach”, zlokalizowane jest w początkowej części komory tłoczenia, gdzie stopień kompresji zgniatanego surowca nie jest jeszcze maksymalny. Dzięki temu następuje wstępne odsączenie płynu, zanim reszta pulpy zostanie przesunięta dalej i poddana dalszej kompresji. Drugie, znacznie drobniejsze sito występuje w końcowej części komory tłoczenia, które pod wpływem rosnącej siły tłoczącej pozwala uzyskać jeszcze więcej soku z surowca. Dobra wyciskarka do soków powinna posiadać w zestawie fabrycznym wymienne sita o różnej gęstości i średnicy oczek. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie sita do przetwarzanych owoców oraz dobierać poziom gęstości soku w zależności od upodobań.

Czytaj także  Praktyczne i przydatne sprzęty AGD w domu