Malowanie drewna – cenne wskazówki

Drewno to tak wdzięczny materiał, więc chętnie kupujemy drewniane meble. Naturalny wygląd materiału jest bardzo atrakcyjny, ale chcąc go zachować, musimy zdecydować się na malowanie drewna. Trzeba je bowiem dobrze zabezpieczyć, by zwiększyć trwałość. Na sklepowych półkach znajdziemy wiele rodzajów farb do drewna. Które wybrać? Jak malować drewno?

Zanim zabierzmy się za malowanie drewna. Rodzaje farb

Występują trzy typy farb do drewna: akrylowe, ftalowe i kredowe. Farby ftalowe (nazywane również alkidowymi) stosuje się je do drewna i metalu na zewnątrz, gdyż zapewniają dużą odporność na czynniki atmosferyczne. Do malowania drewna obecnie najczęściej używa się emulsji, które nie ściekają, a kiedy wyschną, tworzą odporną na szorowanie powłokę. Spoiwem w tego typu farbach może być winyl, lateks i akryl. Farby do drewna zawierają w składzie więcej wypełniaczy i mniej żywicy, więc nakładają się grubą warstwą. Za ich pomocą zniwelujemy różnice w fakturze drewna, świetnie nadają się na podkłady. Emalie stosuje się jako warstwę nawierzchniową. Zawierają więcej żywicy, zapewniając połysk i gładkość.

Jak przygotować materiał do malowania drewna?

Zanim pomalujemy drewno, musimy je dokładnie wysuszyć, oczyścić i oszlifować. Malowanie drewna nie skończy się sukcesem, jeśli jego powierzchnia nie będzie idealnie Płaskie powierzchnie trzeba dokładnie wygładzić za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego. Jeśli na powierzchni drewna jest lakier, trzeba go usunąć specjalnymi preparatami do usuwania powłok lakierniczych, a następnie wyrównać. Jeśli drewno ma niewielkie ubytki, trzeba je uzupełnić akrylową szpachlówką. Większe uszkodzenia maskujemy dobrze dopasowanymi wstawkami z kawałków drewna.

Zabieramy się za malowanie drewna!

Zanim nałożymy farbę do drewna, dobrze się zastanówmy. Powłoka malarska wnika we wszystkie pory i zakamarki i będzie trudną ją usunąć, więc nie podejmujmy pochopnych decyzji. Na oczyszczone, oszlifowane i surowe drewno najpierw nałóżmy lakier lub farbę rozcieńczalnikową, a dopiero później warstwy właściwej farby. Do malowania drewna używamy pędzla lub wałka, przesuwając nim wzdłuż włókien drewna, równomiernie rozprowadzając farbę lub lakier. Uważajmy, by farba nie spływała, gdyż powstaną nieestetyczne zacieki. Meble najczęściej maluje się emulsjami akrylowymi, które w zakamarkach powinno się nakładać małym pędzelkiem, a na dużych powierzchniach za pomocą wałka. Poszczególne warstwy nakładanej farby do drewna powinny być cienkie, a zanim nałożymy kolejną warstwę poczekajmy aż poprzednia dobrze wyschnie.

Malowanie drewna to bardzo przyjemna czynność. Równomierne przesuwanie pędzla relaksuje, a efektem ubocznym jest pięknie pomalowana powierzchnia.