Czy warto zażywać witaminy?

Witaminy to substancje niezbędne dla prawidłowego działania naszego organizmu. Nazwa witamina pochodzi od łacińskiego słowa vita, co oznacza życie. W większości przypadków witaminy muszą być dostarczane organizmowi z pożywieniem. Jeśli obawiamy się, że źle się odżywiamy, przez co witamin jest zbyt mało, zażywajmy witaminy dla dorosłych.

Czym są witaminy? Czy znajdziemy je w zestawach witamin dla dorosłych?

Witaminy to związki organiczne, które są potrzebne organizmowi człowieka do prawidłowego funkcjonowania. Nie stanowią one jednorodnej grupy i mają odmienny skład chemiczny. Jedne z nich to kwasy, tak jak witamina C, która jest kwasem askorbinowym, inne to pochodne kwasów, jak witamina PP, czyli amid kwasu nikotynowego. Są też witaminy będące alkoholami (witamina A).

Niektóre witaminy są zbudowane z jednorodnych cząsteczek, a inne, jak na przykład witamina K, witamina D czy witaminy B obejmują wiele różnych substancji chemicznych. Musimy dostarczać organizmowi witaminy, by zachować zdrowie, gdyż te substancje są odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowych procesów metabolicznych zachodzących w komórkach. Jeśli nie dostarczamy ich z pożywieniem, musimy przyjmować specjalne witaminy dla dorosłych.

Czy witaminy dla dorosłych poradzą sobie z brakami w naszym organizmie?

Decyzja, czy suplementować witaminy dla dorosłych i minerały, powinna być rozważana dla każdego pacjenta indywidualnie, uwzględniając jego wiek, płeć, schorzenia przewlekłe, ogólny stan zdrowia, sposób odżywania itp. Grupą szczególnie narażoną na niedobory witamin są ludzie starsi, którzy często cierpią na rozmaite problemy żołądkowo-jelitowe, czy też brak apetytu, a czasami w podeszłym wieku występuje problem upośledzonego wchłaniania składników pożywienia. Witaminy dla dorosłych powinni przyjmować także wegetarianie, gdyż źle zbilansowana dieta wegetariańska może prowadzić do znacznych niedoborów witamin, szczególnie witaminy B12 i witaminy D.

Czytaj także  Jak prawidłowo parzyć kawę?

Szczególną grupą są też pacjenci z chorobami nowotworowymi, bo ich organizm często osłabiony jest nie tylko samą chorobą, ale także zastosowaną, często wyniszczającą ich organizmy terapią.

Jakie witaminy dla dorosłych wybrać?

Preparatów witaminowo-mineralnych mamy w aptekach całkiem sporo. Skład jest najczęściej podobny, choć zdarzają się i znaczące różnice. Specjaliści radzą, by nie kupować mieszanek witaminowych, gdyż wzajemne interakcje witamin nie zawsze są korzystne. Lepiej więc kupować jedno- lub dwuskładnikowe witaminy dla dorosłych. Dla przykładu, bardzo ważna dla organizmu jest witamina D, która może powstawać w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych, ale zawsze warto ją suplementować.

Brak witamin w organizmie prowadzi do chorób zwanych awitaminozami, więc musimy dbać o to, by tak się nie stało. Pamiętajmy o zdrowym odżywianiu i przyjmowaniu witamin dla dorosłych, by nie cierpieć z powodu ich braku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *