Problemy z trądzikiem, jak sobie z nim radzić

Trądzik to nie tylko problem okresu dojrzewania. Stres, zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, nieodpowiednia dieta, a nawet źle dobrane kosmetyki mogą być przyczyną występowania trądziku u osób dorosłych. Jak sobie radzić z tymi nieestetycznymi krostkami na ciele?

Co możemy zrobić w domu?

Trądzik nie pojawia się znikąd. To efekt czasem nawet wieloletniego zaniedbania pielęgnacji skóry, dlatego jego wyleczenie również będzie wymagało czasu. Najważniejsza jest systematyczność. Borykając się z trądzikiem powinniśmy przede wszystkim wyrobić w sobie nawyk codziennego oczyszczania i nawilżania skóry. Na co dzień używajmy żelu do twarzy, toników oraz kremów, które nawilżają, nie natłuszczają oraz regulują wydzielanie sebum. W wieczornej pielęgnacji pamiętajmy o dokładnym demakijażu – pozostawione na skórze resztki kosmetyków utrudniają jej oddychanie oraz zatykają pory, co prowadzi do powstawania stanów zapalnych. Zwróćmy tez uwagę na stosowane kosmetyki. Te wybrane przez nas powinny być przeznaczone do pielęgnacji cery trądzikowej.

Jednym z domowych sposobów na trądzik jest srebro koloidalne – produkt złożony z cząsteczek srebra połączonych z dejonizowaną wodą. Dostępny w postaci toniku kosmetyk wykazuje działanie przeciwzapalne i leczy stany potrądzikowe. Srebro koloidalne przyspiesza także gojenie ran, a pierwsze efekty działania preparatu są zauważalnie już po kilku dniach stosowania.

Czytaj także  Czy warto brać suplementy dla sportowców?

Na co możemy liczyć w gabinecie kosmetycznym?

W gabinetach kosmetycznych usuwanie zmian trądzikowych podzielone jest na dwa rodzaje – mechaniczne i chemiczne. Stanowią one bardzo dobre uzupełnienie pielęgnacji domowej, a przy ich wsparciu trądzik może zostać szybciej wyleczony.

Oczyszczanie mechanicznie kierowane jest przede wszystkim do młodych osób w okresie dojrzewania, dla których domowe zabiegi są niewystarczające. Na twarz nakłada się maskę rozpulchniającą, by następnie mechanicznie usunąć trądzik. Kolejnym etapem jest dezynfekcja skóry, nałożenie maski łagodzącej i kremu dostosowanego do typu cery.

Zabieg oczyszczania chemicznego stosuje się w przypadku osób po 20. roku życia. Dzięki szerokiemu wyborowi produktów, kosmetyk dobierany jest indywidualnie do typu cery oraz rozmiaru problemu, z jakim zmaga się dana osoba. Co istotne, zabiegu chemicznego nie powinno powtarzać się częściej niż raz w miesiącu, ponieważ substancje z zastosowanych produktów długo utrzymują się pod skórą.

Kiedy przydaje się wsparcie dermatologa?

Zdarza się, że problem z trądzikiem sięga znacznie głębiej niż pod powierzchnię naskórka. W takiej sytuacji pielęgnacja z zewnątrz może okazać się niewystarczająca. Warto skorzystać z porady dermatologa, który zbada źródło problemu oraz przepisze odpowiednie leki, które ułatwią walkę z trądzikiem od wewnątrz.

Zanim udamy się do lekarza, zbierzmy jak najwięcej informacji na temat naszej cery. Obserwujmy zmiany, jakie się pojawiają na cerze i ich nasilanie. Dermatolog zapyta też od kiedy borykamy się z problemem. Im więcej danych dostarczymy, tym trafniej zostanie określone źródło problemu i lepiej dobrana kuracja.

Czytaj także  Jakie objawy powinny skłonić do skorzystania z rehabilitacji stomatologicznej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *