Alternatywa dla okularów – soczewki miesięczne

Codzienna zmiana soczewek jednorazowych może być nie tylko niewygodna, ale również kosztowna. Aby wyjść naprzeciw potrzebom osób, którym zależy na bardziej ekonomicznym i wygodnym rozwiązaniu, producenci soczewek kontaktowych zaprojektowali soczewki miesięczne. Co należy o nich wiedzieć i dla kogo są one przeznaczone?

Czy soczewki kontaktowe mogą zastąpić okulary?

Soczewki kontaktowe to wynalazek, który zrewolucjonizował życie osób z wadami wzroku. Noszenie okularów wiąże się bowiem z szeregiem niedogodności, zaczynając od dyskomfortu związanego z noszeniem szkieł i oprawek, po ich spadanie i zsuwanie się, parowanie szkieł i ich brudzenie podczas zmiennych warunków pogodowych oraz wysokie koszty zakupu okularów. Ich noszenie wiąże się również z koniecznością dopasowania ich do kształtu twarzy, którą w jakiś sposób zakrywają. Znacząco wpływa to na wygląd i niekiedy pewność siebie osoby noszącej okulary.

Soczewki kontaktowe to doskonała alternatywa dla okularów. Posiadają szereg zalet, między innymi odporność na wymienione wcześniej warunki atmosferyczne i wygodę noszenia, a to, że stanowią niewidzialną powłoczkę na powierzchni oka sprawia, że nie wpływają one na wygląd. Może to poprawić pewność siebie, ale co najważniejsze: zapewnia nieskrępowaną wygodę. Ma to duże znaczenie dla osób, które uprawiają sporty i lubią aktywnie spędzać czas. Soczewki są więc nie tylko alternatywą dla okularów, ale dla niektórych osób są wręcz w stosunku do nich nadrzędne.

Czytaj także  Odkryj swoje naturalne piękno

 

Czym są soczewki miesięczne?

Soczewki kontaktowe cenione są za to, jaką wygodę wnoszą do życia noszącej je osoby, dlatego tak ważne jest dopasowanie do zróżnicowanych potrzeb. Z tego względu powstały różne rodzaje soczewek. Do najczęściej stosowanych należą soczewki jednodniowe, które charakteryzują się niezwykłą higienicznością i brakiem konieczności ich pielęgnacji.

Osobną kategorią są soczewki miesięczne. Przeznaczone są one dla osób, które na stale chcą porzucić noszenie okularów i wolą nie trudzić się o nieustanne uzupełnianie zapasu soczewek. Wymagają one jednak specjalnego traktowania i starannej konserwacji.

Przed zakupem soczewek należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże w wyborze odpowiedniego rodzaju. Niewłaściwe dobranie soczewek może skutkować poważnym uszkodzeniem wzroku, dlatego nie należy tego robić samodzielnie.

 

Jak właściwie pielęgnować soczewki miesięczne?

Aby soczewki kontaktowe nie straciły swoich właściwości i nie podrażniały oczu, należy przechowywać je nocą w specjalnym pojemniku wypełnionym dezynfekcyjnym płynem. Soczewek nie należy czyścić zwykłą wodą z kranu. Przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek należy umyć ręce wodą z mydłem i wytrzeć ręcznikiem, który nie pozostawi na palcach kurzu i niewielkich drobinek. Uchroni to przed nieumyślnym uszkodzeniem soczewek lub dostania się ciał obcych do oka.

Niektóre z soczewek miesięcznych przeznaczone są do nieustannego noszenia nawet do siedmiu dni, nie należy jednak robić tego z soczewkami do tego nie przystosowanymi. Użytkowanie zgodne z przeznaczeniem i właściwa konserwacja sprawią, że soczewki miesięczne będą skutecznie spełniać swoje zadanie.

Czytaj także  Jak leczono w dawnych czasach – krótka historia leków