Alternatywa dla okularów – soczewki miesięczne

Codzienna zmiana soczewek jednorazowych może być nie tylko niewygodna, ale również kosztowna. Aby wyjść naprzeciw potrzebom osób, którym zależy na bardziej ekonomicznym i wygodnym rozwiązaniu, producenci soczewek kontaktowych zaprojektowali soczewki miesięczne. Co należy o nich wiedzieć i dla kogo są one przeznaczone?

Czy soczewki kontaktowe mogą zastąpić okulary?

Soczewki kontaktowe to wynalazek, który zrewolucjonizował życie osób z wadami wzroku. Noszenie okularów wiąże się bowiem z szeregiem niedogodności, zaczynając od dyskomfortu związanego z noszeniem szkieł i oprawek, po ich spadanie i zsuwanie się, parowanie szkieł i ich brudzenie podczas zmiennych warunków pogodowych oraz wysokie koszty zakupu okularów. Ich noszenie wiąże się również z koniecznością dopasowania ich do kształtu twarzy, którą w jakiś sposób zakrywają. Znacząco wpływa to na wygląd i niekiedy pewność siebie osoby noszącej okulary.

Soczewki kontaktowe to doskonała alternatywa dla okularów. Posiadają szereg zalet, między innymi odporność na wymienione wcześniej warunki atmosferyczne i wygodę noszenia, a to, że stanowią niewidzialną powłoczkę na powierzchni oka sprawia, że nie wpływają one na wygląd. Może to poprawić pewność siebie, ale co najważniejsze: zapewnia nieskrępowaną wygodę. Ma to duże znaczenie dla osób, które uprawiają sporty i lubią aktywnie spędzać czas. Soczewki są więc nie tylko alternatywą dla okularów, ale dla niektórych osób są wręcz w stosunku do nich nadrzędne.

Czytaj także  Jak żywić dziecko w wieku przedszkolnym?

 

Czym są soczewki miesięczne?

Soczewki kontaktowe cenione są za to, jaką wygodę wnoszą do życia noszącej je osoby, dlatego tak ważne jest dopasowanie do zróżnicowanych potrzeb. Z tego względu powstały różne rodzaje soczewek. Do najczęściej stosowanych należą soczewki jednodniowe, które charakteryzują się niezwykłą higienicznością i brakiem konieczności ich pielęgnacji.

Osobną kategorią są soczewki miesięczne. Przeznaczone są one dla osób, które na stale chcą porzucić noszenie okularów i wolą nie trudzić się o nieustanne uzupełnianie zapasu soczewek. Wymagają one jednak specjalnego traktowania i starannej konserwacji.

Przed zakupem soczewek należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże w wyborze odpowiedniego rodzaju. Niewłaściwe dobranie soczewek może skutkować poważnym uszkodzeniem wzroku, dlatego nie należy tego robić samodzielnie.

 

Jak właściwie pielęgnować soczewki miesięczne?

Aby soczewki kontaktowe nie straciły swoich właściwości i nie podrażniały oczu, należy przechowywać je nocą w specjalnym pojemniku wypełnionym dezynfekcyjnym płynem. Soczewek nie należy czyścić zwykłą wodą z kranu. Przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek należy umyć ręce wodą z mydłem i wytrzeć ręcznikiem, który nie pozostawi na palcach kurzu i niewielkich drobinek. Uchroni to przed nieumyślnym uszkodzeniem soczewek lub dostania się ciał obcych do oka.

Niektóre z soczewek miesięcznych przeznaczone są do nieustannego noszenia nawet do siedmiu dni, nie należy jednak robić tego z soczewkami do tego nie przystosowanymi. Użytkowanie zgodne z przeznaczeniem i właściwa konserwacja sprawią, że soczewki miesięczne będą skutecznie spełniać swoje zadanie.

Czytaj także  Domowa siłownia, jaki wybrać sprzęt do domowych ćwiczeń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *