Wyciskarki jedno i dwuślimakowe – która lepsza.

Nic nie zastąpi wyjątkowego smaku soku robionego samodzielnie w domu, którego skład zależy tylko i wyłącznie od nas. Świeżo wyciskany, treściwy sok zawierający cząsteczki owoców lub warzyw jest wolny od szkodliwych związków i ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Jeżeli chcemy cieszyć się niepowtarzalnym smakiem domowego napoju, musimy kupić dobrej jakości urządzenie do jego pozyskania. Wyciskarki jednoślimakowe, czy dwuślimakowe – które są lepsze?

Jak działają wyciskarki dwuślimakowe?

Wyciskarka dwuślimakowa posiada dwa wałki ślimakowe wykonane z wytrzymałego tworzywa (poliwęglan, stal nierdzewna, ultem), które są bardzo szczelnie dopasowane. Praca tego urządzenia do wyciskania soków przebiega w kilku etapach. Początkowo wałki zgniatają i rozdrabniają surowiec roślinny, a następnie go  miażdżą oraz wyciskają na specjalne sito, przez które zdrowy, nienapowietrzony sok spływa do przygotowanego naczynia. Wyciskarki dwuślimakowe uważane są za najbardziej efektywne (i najdroższe) urządzenia do pozyskiwania  świeżych soków. Dobrej klasy modele kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Ich mycie (ze względu na duże, trudno dostępne sito) wymaga również pewnych nakładów czasu i pracy.

Jak działają wyciskarki jednoślimakowe?

Wyciskarka jednoślimakowa również korzysta z siły miażdżenia, jednak w jej wnętrzu umieszczony jest tylko jeden wałek ślimakowy (co sprawia, że jest ona nieco mniej efektywna niż dwuślimakowe urządzenie). To właśnie on miażdży surowce roślinne, przerywając ich włókna i wyciska z ich miąższu sok, który jest następnie odsączany przez sito. Wyciskarki jednoślimakowe poziome łatwo utrzymać w czystości, bo składają się z niewielu elementów. Czyszczenie modeli pionowych jest z kolei bardziej czasochłonne. Minusem tego rodzaju urządzeń jest to, że wydobywają z warzyw i owoców mniej drogocennego soku, niż wyciskarki dwuślimakowe.

Czytaj także  Jak kupować wyciskarkę do świeżych soków?

Która wyciskarka do soków jest najlepsza?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przy wyborze konkretnego rodzaju wyciskarki weźmy uwagę również wielkość naszej kuchni. Pionowe wyciskarki jednoślimakowe ze względu na mniejsze gabaryty doskonale sprawdzą się w niewielkich kuchniach, gdzie nie ma zbyt dużo wolnego miejsca.

Natomiast bez wątpienia wyciskarki dwuślimakowe dają najlepszej jakości sok i uzyskują go najwięcej z danej ilości surowców roślinnych. Jeżeli cena nie gra dla nas żadnej roli, mamy dużo miejsca na blacie kuchennym i przede wszystkim zależy nam na piciu pełnowartościowego soku, warto zdecydować się na model dwuślimakowy. Natomiast jeśli nasze fundusze są ograniczone, podobnie jak metraż kuchni. lepszym wyborem będzie nabycie małej i kompaktowej jednoślimakowej wyciskarki pionowej.

Wyciskarki to wielofunkcyjne urządzenia, które doskonale radzą sobie nie tylko z warzywami i owocami, ale również z ziołami, orzechami, a nawet mięsem. Zanim kupimy urządzenie do pozyskiwania soku, określmy swój budżet, upodobania oraz potrzeby. Pamiętajmy, że części zamienne oraz akcesoria do wyciskarek są dosyć trudno dostępne na polskim rynku, dlatego warto zakupić urządzenie z dłuższym okresem gwarancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *