Rehabilitacja po złamaniu łokcia – jak powinna wyglądać?
Czasem wystarczy jeden niefortunny upadek, aby doszło do złamania w obrębie łokcia. Leczenie farmakologiczne ma na celu złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości, ale kluczową kwestią jest rehabilitacja łokcia (https://reha-kfz.pl/service/rehabilitacja-lokcia/). Nie należy z nią zwlekać, warto przystąpić jak najwcześniej do wykonywania ćwiczeń dobranych indywidualnie przez fizjoterapeutę. Na podstawie kondycji stawu specjalista będzie wiedział, kiedy można już rozpocząć rehabilitację i które metody zastosować. Jeśli rehabilitacja zostanie rozpoczęta w odpowiednim czasie, to można liczyć na odzyskanie ruchomości łokcia. W przeciwnym razie codzienne funkcjonowanie zostanie utrudnione.
Dlaczego rehabilitacja po złamaniu łokcia jest tak ważna?
Złamany łokieć jest problemem i to bardzo bolesnym. Czasem dochodzi także do uszkodzenia nerwów i naczyń, co wiąże się z wystąpieniem dodatkowych dolegliwości i dłuższym powrotem do zdrowia. Najważniejsze jest to, aby lekarz dokładnie obejrzał staw, wykonał odpowiednie badania, co umożliwi postawienie prawidłowej diagnozy i dobranie skutecznej metody leczenia. Czasem wystarczy unieruchomić staw na kilka tygodni, innym razem konieczne staje się przeprowadzenie operacji. Wszystko to decyduje o tym, kiedy rozpocznie się rehabilitacja i na czym będzie polegała. W przypadku poważnego złamania leczenie może być długotrwałe i złożone. Trzeba liczyć się z ograniczeniem ruchomości i ryzykiem wystąpienia powikłań. Rehabilitację warto rozpocząć już po zdjęciu gipsu lub przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego. Im dłużej staw był unieruchomiony, tym gorzej. Wskazana jest jak najszybsza wizyta u fizjoterapeuty, który na podstawie zdjęcia RTG i badania stawu dobierze właściwą terapię. Po załamani stawu łokciowego najskuteczniejszym sposobem na przywrócenie mu sprawności jest terapia manualna. Świetnie sprawdzają się techniki tkanek miękkich typu manipulacje powięziowe.
Jakie metody wykorzystuje się w rehabilitacji po złamaniu łokcia?
Zadaniem fizjoterapeuty jest przeprowadzenie mobilizacji łokcia. Rehabilitacja służy łagodzeniu bólu, niwelowaniu obrzęków. Usprawnia krążenie, co przeciwdziała zastojom krwi i limfy. Na początek należy się skupić na gimnastyce dłoni i barku, potem przechodzi się do uruchamiania stawu łokciowego, gdy uda się już zmniejszyć dolegliwości bólowe. Ćwiczenia bierne polegają przede wszystkim na zginaniu i prostowaniu łokcia. Potem przechodzi się do ćwiczeń izometrycznych, dzięki którym można zwiększyć ruchomość stawu i jego wytrzymałość. Do wyboru jest wiele zabiegów fizjoterapeutycznych, popularne są przede wszystkim magnetoterapia, laseroterapia, ultradźwięki. Za ich pomocą można stymulować procesy regeneracyjne, przyspieszyć zrastanie się kości. Bardzo pomocne są także neuromobilizacje, które poprawiają stan tkanek nerwowych. W celu zmniejszenia bólu stosuje się masaże lodem, stymulację mięśni, kinesiotaping, sonoterapię. Sięga się także po stabilizatory, które dobiera indywidualnie fizjoterapeuta. W warunkach domowych warto stosować techniki flossingu.