Jakie wody dla dzieci są najlepsze i dlaczego?

Każdy rodzic doskonale wie, że dziecko musi być karmione odpowiednimi dla niego produktami żywieniowymi, co umożliwia mu prawidłowy i bezpieczny rozwój. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko powinno pić określony rodzaj wody. Z jakiego powodu należy dzieciom podawać wodę, a także jak się ją powinno wybierać?

Dlaczego dzieci powinny pić wodę?

Bardzo często rodzice zastanawiają się, z jakiego powodu podawanie dzieciom wody jest tak ważne. Czy inne pite przez nie napoje, takie jak mleko lub różnego rodzaju soki nie będą lepsze? W końcu dostarczają do ciała także liczne witaminy i składniki mineralne.
Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że dzieci pijące wodę są mniej narażone na nadwagę niż te, które piją codziennie soki. Sok owocowy jest bowiem bardzo kaloryczny. Co więcej, soki zawierają ogromne ilości cukrów, więc częste ich picie może powodować uszkodzenie szkliwa. Picie wody nie wiąże się z takim zagrożeniem. Na samym końcu zauważyć trzeba, że dzięki piciu wody dziecko ma lepszy metabolizm i chętniej zjada podawane mu posiłki.

Jaka woda dla dzieci będzie najlepsza?

Jak zatem widać, picie wody przez dzieci przynosi im szereg naprawdę niezwykle ważnych korzyści. Powstaje jednak teraz bardzo ważne pytanie, a mianowicie, jaką wodę dzieci powinny pić?
Zdecydowanie najlepszym rodzajem wody, który może być podawany dziecku, jest woda źródlana. Jest ona w naturalny sposób pozbawiona dużej ilości składników mineralnych, co jest bardzo pożądane dla maluchów. Dzięki temu bez żadnych obaw można ją podawać każdemu dziecku.
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy można dziecku dawać do picia wodę mineralną. Jak najbardziej jest to wskazane, lecz pamiętać trzeba, aby wybierać wody o możliwie najniższej zawartości minerałów. Dla dzieci najlepsza będzie woda niskozmineralizowana, która posiada maksymalnie do 500 mg/l minerałów.
Na koniec pozostaje jeszcze kwestia wody z kranu. Często słyszy się, że w Polsce mamy wysokiej jakości wodę i jej picie jej całkowicie bezpieczne. Pamiętać jednak trzeba, że zanim trafi ona do naszej szklanki, przejdzie przez wiele rur, które często pokryte są rdzą. Choć woda z kranu nie powinna teoretycznie stanowić dla dziecka zagrożenia, to jednak lepiej jej mimo wszystko unikać.

Czytaj także  Jak prawidłowo parzyć kawę?

Jak dużo wody powinny pić dzieci?

Skoro wiadomo już, jaki typ wody będzie dla dziecka najlepszy, warto się teraz na sam koniec dowiedzieć jeszcze, ile dziecko tak naprawdę powinno dziennie pić.
Jak można się bez trudu domyślić, wszystko zależne jest tak naprawdę od wieku malucha i jego masy ciała. Małe dzieci do 6 miesięcy potrzebuje około 700 ml wody dziennie. Dziecko roczne i starsze powinno pić około 1300 ml wody każdego dnia. Jeśli natomiast chodzi o dzieci starsze i nastolatki, to tak naprawdę powinny wypijać tyle wody, ile piją dorośli, czyli około 2 litry dziennie. Nie ma potrzeby, aby piły więcej, ponieważ takie wartości będą dla nich odpowiednie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *