Jak podróżować z dzieckiem

Pierwszy wyjazd na wakacje z maluchem może być koszmarną przygodą, jeśli nie przygotujemy się do podróży. Warto więc poświęcić chwilę na opracowanie długiej listy przedmiotów, które mogą się nam przydać podczas urlopu. Powinny się na niej pojawić m.in. ulubione zabawki i leki bez recepty.

Jazda samochodem to wyzwanie

Jeżeli zamierzamy podróżować z dzieckiem autem, to musimy się liczyć z ryzykiem wystąpienia objawów choroby lokomocyjnej u malucha. Wiele dzieci źle znosi podróż samochodem, reagując mdłościami na wstrząsy i gwałtowne hamowanie. Nudności może potęgować intensywny aromat karoserii, wyczuwalny w starszych modelach aut oraz zapach odświeżaczy powietrza. Przed podróżą usuńmy więc choinki zapachowe i dokładnie wywietrzmy samochód oraz zabierzmy ze sobą profilaktycznie leki bez recepty na chorobę lokomocyjną. Jeśli mimo ich zażycia dziecko zacznie uskarżać się na mdłości, wybierzmy taką trasę, która umożliwia robienie częstych postojów. Na każdym przystanku zabierzmy malucha na krótki spacer, który pozwoli mu się dotlenić i zebrać siły na dalszą podróż. Oprócz leków bez recepty możemy również podawać dziecku ciasteczka lub cukierki imbirowe, ponieważ ta popularna przyprawa ma działanie przeciwwymiotne. Warto też pamiętać o tym, że intensywne wpatrywanie się w jeden punkt nasila objawy choroby lokomocyjnej, dlatego nie zachęcajmy dziecka do przeglądania książeczek, ani oglądania filmów na tablecie podczas jazdy samochodem. Aby zwiększyć komfort malucha, zadbajmy także o to, by w aucie nie panowała zbyt wysoka temperatura, a pasażerowie mieli stały dostęp do świeżego powietrza.

Czytaj także  Czy warto brać suplementy dla sportowców?

Bezpieczne wakacje z dzieckiem

Choć już sama podróż autem może nam dostarczyć wielu wyzwań, to prawdziwą sztuką jest zachowanie dobrego samopoczucia dziecka podczas dalszej części wakacji. W tym celu warto pomyśleć nie tylko o atrakcjach, które umilą nam wspólnie spędzany czas, lecz również o tym, jak uniknąć dolegliwości związanych z odwodnieniem, poparzeniami słonecznymi czy alergią. Jeżeli zależy nam na tym, by spędzić urlop nad morzem lub w górach, a nie w najbliższej przychodni, zapakujmy do apteczki garść leków bez recepty. Powinny to być m.in. elektrolity, które uchronią dziecko przed odwodnieniem, lekarstwa przeciwbólowe, wapno na uczulenia oraz pantenol lub alantoina, czyli preparaty przynoszące ulgę poparzonej skórze.
Aby podróżowanie z dzieckiem przebiegało bez zakłóceń, zadbajmy nie tylko o zabranie do samochodu jego ulubionych zabawek, ale również kompletnie wyposażonej apteczki. Dzięki temu szybko zażegnamy problemy ze zdrowiem u malucha – zarówno te, które towarzyszą jeździe autem, jak i przebywaniu na świeżym powietrzu podczas upałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *