Czego nie wolno robić nosząc soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe mają wiele zalet. Przede wszystkim, w ogóle nie czujemy, że je nosimy, a wada wzroku jest skorygowana. Osoby noszące okulary wiedzą, że te potrafią spaść na ziemię i się uszkodzić. Soczewki kontaktowe spoczywają na rogówce, gdzie jest płyn łzowy, więc nie parują i nie spływają z oka. Jak działają i na co trzeba uważać, gdy je nosimy?

Zasada działania soczewek kontaktowych

Soczewki działają podobnie jak okulary, co oznacza, że oko nadwzroczne koryguje się soczewkami kontaktowymi skupiającymi (tak zwane plusy), a oko krótkowzroczne (słabo widzi przedmioty znajdujące się dalej) soczewkami rozpraszającymi, zwanymi minusami. Soczewka skupiająca powoduje dodatkowe załamanie promieni słonecznych i wzmocnienia siły aparatu łamiącego oka. Soczewki kontaktowe dobiera lekarz okulista. Obecnie najczęściej produkuje się miękkie soczewki, które zbudowane są z określonego materiału i wody, dzięki temu łatwo je założyć. Takie soczewki są najlepsze dla osób, które zaczynają je nosić. Zazwyczaj dobiera się soczewki słabsze niż wada wzroku. Prawidłowo dobrane soczewki kontaktowe mają mniejsza moc niż okulary, gdyż szkło okularowe jest oddalone o pewną odległość od rogówki, a soczewka do niej przylega.

Rodzaje soczewek kontaktowych. Jak je pielęgnować?

Obecnie coraz częściej kupuje się silikonowo-hydrożelowe soczewki kontaktowe, które dobrze przepuszczają tlen, więc można je nosić przez całą dobę. Ze względów higienicznych najlepiej wybrać soczewki jednodniowe, które zakłada się rano, a zdejmuje i wyrzuca wieczorem. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy ich płukać i przechowywać. Możemy wybrać także soczewki miesięczne, które nosimy przez miesiąc. Takie soczewki musimy codziennie wyczyścić i zdezynfekować, a stosuje się do tego specjalny płyn wielofunkcyjny. Soczewki myjemy, wkładając je w zagłębienie dłoni, polewamy płynem i ostrożnie trzemy. Umyte soczewki kontaktowe wkładamy do czystego pojemnika (specjalnie do nich przeznaczonego).

Czytaj także  Czy warto zażywać witaminy?

Zasady używania soczewek kontaktowych

Pamiętajmy, że rezygnacja z okularów na korzyść soczewek kontaktowych, nie oznacza, że możemy zaniechać kontrolnych wizyt u okulisty. Koniecznie trzeba go odwiedzać przynajmniej raz w roku. Nosząc szkła, pamiętajmy, by zdjąć je zanim pójdziemy spać. Oczy muszą się dotlenić i odpocząć. Soczewki kontaktowe trzeba zdjąć przed wejściem do wody. Mokre środowisko prowadzi bowiem do rozmnożenia się bakterii, które mogą doprowadzić do infekcji oczu. Jeżeli oczy są podrażnione i szczypią, zrezygnujmy z soczewek, a na czas leczenie infekcji czy stanu zapalnego korzystajmy z okularów. Soczewki kontaktowe ułatwiają życie osobom z wadą wzroku. Jeśli chcemy dobrze widzieć, a nie lubimy nosić okularów, wybierzmy się do lekarza okulisty, który dobierze odpowiednie dla nas soczewki. Pamiętajmy tylko o bezpiecznym ich użytkowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *