5 sposobów na problemy z wątrobą
Wątroba pełni niezwykle ważną funkcję w ludzkim organizmie. W związku z tym należy odpowiednią o nią dbać. Jeśli coraz częściej zdarza się, że boli trzeba podjąć pewne kroki, które mają na celu złagodzenie dolegliwości, ale również odciążenie wątroby. Kiedy musi zbyt intensywnie pracować, staje się obrzmiała i pojawiają się nieprzyjemne objawy. Pomaga wtedy między innymi Raphacholin, co jeszcze?
Jakie mogą być przyczyny bólu wątroby?
Wątroba przetwarza pokarm uzyskując z w ten sposób substancje, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poza tym wydziela żółć umożliwiającą trawienie tłuszczów. Kiedy jest ich zbyt wiele w posiłkach, wówczas wątroba zmuszona zostaje do bardzo intensywnej produkcji żółci i „rośnie” uciskając otaczającą ją torebkę, która jest unerwiona. Wtedy właśnie pojawia się ból, a także wzdęcia, uczucie pełności, mdłości, zaparcia czy biegunka. Podobne objawy występują po spożyciu większej ilości alkoholu, ponieważ jest on metabolizowany w komórkach wątroby.
Oczyszczenie organizmu z toksyn wiąże się ze sporym obciążeniem tego narządu. Jeżeli jest to konieczne zbyt często, zostaje zablokowany metabolizm substancji odżywczych i wątroba ulega uszkodzeniu, które może przyjąć postać stłuszczenia, zapalenia lub w końcu marskości alkoholowej.
Jakie są skuteczne sposoby na problemy z wątrobą?
W przypadku, gdy dolegliwości ze strony wątroby stają się naprawdę częste, należy udać się do lekarza. Jednak jeśli nie są bardzo intensywne i występują tylko po sporych posiłkach, wówczas zwykle wystarczy wprowadzić kilka zmian dotyczących nawyków żywieniowych. Poniżej pięć przykładów:
- Stosowanie zdrowej i lekkiej diety. Przede wszystkim należy ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych, które są źródłem cholesterolu, zmuszającego wątrobę do wydzielania większych ilości żółci. Lepiej postawić na tłuszcze roślinne. Bardzo ważne jest również to, aby jeść odpowiednią ilość warzyw i owoców, z wyjątkiem tych wzdymających. Na regenerację wątroby szczególnie korzystnie wpływają karczochy.
- Należy unikać alkoholu i kofeiny. Kiedy pojawiają się problemy z wątrobą, lepiej zrezygnować z wina, drinków, kawy oraz herbaty. Natomiast bardzo wskazane są wyciskane soki warzywne, a także owocowe, zwłaszcza z jabłek i żurawiny.
- Wprowadzenie przypraw do codziennego menu. Okazuje się, że majeranek, tymianem, jałowiec i mięta nie tylko nadają różnym daniom bardziej interesujący smak, ale również ułatwiają trawienie tłuszczów.
- Najlepiej jeść kilka małych posiłków w ciągu dnia. Ta zasada sprawdza się, kiedy ktoś chce się odchudzić, ale również wtedy, gdy chodzi o usprawnienie pracy wątroby. Rzecz w tym, aby nie musiała radzić sobie z dostarczaniem zbyt dużych ilość żółci na raz. Poza tym jeśli przyjmuje się małe porce jedzenia, sprawniej przebiega oczyszczanie organizmu z toksyn.
- Warto stosować Jest to leczniczy produkt ziołowy w formie tabletek, które połyka się po posiłku. W jego składzie znajduje się wyciąg ze wspomnianego już karczocha, wyciąg z korzenia czarnej rzodkwi, kwas dehydrocholowy, olejek miętowy i węgiel aktywny. Najlepiej przyjmować Raphacholin regularnie, bo wpływa to na pobudzenie procesu produkcji żółci i zapewnia optymalną ochronę wątroby. Preparat pomaga również w usuwaniu szkodliwych substancji z organizmu. Dlatego osoby, które mają pewne kłopoty z wątrobą, powinny zażywać Raphacholin 3 razy dziennie, a nie tylko wtedy, gdy odczuwają ból.