Rodzaje noży.

Dobry, ostry i odpowiednio dobrany nóż jest podstawowym narzędziem pracy każdego kucharza. Rzecz jasna, nie zastąpi umiejętności szefa kuchni, ani nie doda mu żadnych wyjątkowych nocy, ale z pewnością ułatwia prace. Noże będące częścią zestawów sztućców również muszą być dobrej jakości, by łatwo było nimi pokroić potrawę.

Atrybuty szefa kuchni. Noże idealne

Najbardziej uniwersalnym narzędziem pracy każdego kucharza jest nóż szefa kuchni, nazywany także nożem Santoku. Nóż ma szerokie, płaskie ostrze o nieco wrzecionowatym kształcie, zakończone wyraźnym szpicem. Wykorzystuje się go do cięcia, krojenia, siekania i szatkowania. W nożach Santoku krawędź, którą kroimy jest płaska, podobnie jak w tasaku. Tasak to ostry nóż, który służy to odcinania mięsa od kości. W kuchni azjatyckiej stosuje się go także jako narzędzie do siekania ziół, czosnku, wycinania dużych plastrów owoców, mięsa, czy ryby, a także do krojenia warzyw w piórka. W kuchni znajdziemy także nóż do obierania, którym, jak sama nazwa mówi, obiera się warzywa, grzyby czy owoce. Tego typu nóż nie nadaje się do krojenia w plastry, ale świetnie poradzi sobie z wszystkimi precyzyjnymi pracami. Pani domu potrzebuje także noża do krojenia chleba, który ma wąskie ostrze i krawędź zakończoną ząbkami, które ułatwiają przekrajanie pieczywa i wypieków. Świetnie sprawdzi się także przy krojeniu miękkich warzyw, na przykład pomidorów. Krótki nóż o rozdwojonym końcu służy do krojenia serca. Często jest on wykonywany w taki sposób, że w ostrzu znajdują się prześwity, które są pomocne, gdy kroimy miękkie sery, które mogłyby przywierać do noża.

Czytaj także  Co przygotować dla niespodziewanych gości

Czym to się je?

Większość z nas na co dzień używa widelca, noża i łyżki. Trochę wstyd się przyznać, ale pewnie moglibyśmy mieć problem z wyborem sztućca, gdyby zaproszono nas na eleganckie przyjęcie. Kolacja w królewskim stylu wiąże się z koniecznością używanie sztućców, z którymi rzadko mam do czynienia.

Kiedy znajdziemy się w takiej kłopotliwej sytuacji, warto pamiętać o prostej zasadzie, która mówi, że jeżeli przy nakryciu jest kilka rodzajów sztućców i nie wiemy, których użyć, zaczynamy od tych leżących najdalej od talerza. Układa się je bowiem zgodnie z kolejnością serwowanych dań.

Noże do wszystkiego

Przy nakryciu możemy znaleźć nóż do ostryg, który służy do otwierania skorup, gdyż ma krótkie, grube i spiczaste ostrze, które wciska się w miejsce łączenia połówek muszli. Do wyciągania ostryg z muszli musimy użyć już specjalnej łyżki. Jeśli kucharze serwują homary i langusty, na stole znajdziemy zestaw specjalnych sztućców. Do łamania stawów przy szczypcach i odnóżach służą cążki, a nóż z dziurką w ostrzu jest przydatny do łamania mniejszych odnóży. Krewetki je się nożem i widelcem, do ślimaków podawane są specjalne szczypce. Na stole znajdziemy również nóż do serów, który jest zakończony dwoma ząbkami. Dzięki nim możemy podnieść kawałek sera i przenieść z deski na talerz. Do masła zaś służy szeroki, tępy nóż z zaokrągloną końcówką ostrza.

Czytaj także  Jaki kleik ryżowy dla niemowląt wybrać?

Rodzaj noża powinien być dopasowany do czynności, którą chcemy wykonywać. Ciężko kroić chleb nożykiem do obierania, prawda? Noże pełniąc rolę sztućców tylko z pozoru wyglądają podobnie. Wystarczy jednak kilka godzin nauki, by opanować zasady stołowej etykiety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *